Wentylacja dla domu

Polska norma PN-83/B-03430 określa, ze  każdy dom musi być wyposażony w wentylację. Wentylacja powinna zapewniać ciągły dostęp do świeżego powietrza i usuwać powietrze zużyte, czyli zanieczyszczone. Jednak nie we wszystkich przypadkach wentylacja naturalna, czyli grawitacyjna, działa skutecznie. Dlaczego? Wentylacja grawitacyjna działa tylko w określonych warunkach zewnętrznych, gdy temperatura powietrza zewnętrznego wynosi poniżej 12?C (im mniej, tym różnica ciśnień większa) oraz wyłącznie wtedy, gdy mamy rozszczelnione (np. za pomocą nawiewników) okna. W przeważającej części roku, poza miesiącami zimowymi, do usunięcia powietrza przez kominy wentylacji grawitacyjnej nie dochodzi. Jedynym sposobem wentylacji jest wtedy otwarcie okien, jednak z różnych powodów nie robimy tego często (przeciągi, insekty, nadmierne wychładzanie mieszkania, hałas z zewnątrz). Faktem jest, że większość z nas przebywając w zamkniętych pomieszczeniach oddycha bardzo zanieczyszczonym, bogatym w dwutlenek węgla i wilgoć, powietrzem wewnętrznym nie zdając sobie sprawy, że jest to przyczyną złego samopoczucia, bólu i zawrotów głowy, powracających alergii, nudności, senności czy zmęczenia. W krajach skandynawskich, w Holandii, ale także w innych krajach Europy Zachodniej już dawno zdecydowano o tym, że wentylacja mechaniczna; również w domach jednorodzinnych ? jest obowiązkowa. Dzięki niej do pomieszczeń dostarczana jest w stałych cyklach i kontrolowanych ilościach odpowiednia ilość świeżego, zewnętrznego (i przefiltrowanego powietrza), a wilgoć i zanieczyszczenia usuwane. 

Wentylacja mechaniczna
By zachować w nim odpowiednią jakość powietrza, dom powinien być wentylowany cały czas, także podczas nieobecności domowników. Zapewnia to również utrzymanie poziomu wilgotności na odpowiednim poziomie, co z kolei zabezpiecza dom przed grzybami i pleśnią.

Jeżeli chcemy wyposażyć nasz dom w skuteczny, komfortowy i energooszczędny system wentylacji, powinniśmy poważnie rozważyć montaż rekuperacji. Gdy jego zamontowanie uda nam się przewidzieć jeszcze na etapie, gdy dom jest na papierze, unikniemy niepotrzebnych wydatków w postaci chociażby budowy kanałów do wentylacji grawitacyjnej, które i tak trzeba by było zaślepić. Okna w domu z wentylacją mechaniczną mogą być nieotwierane (tzw. szklenia stałe), co nie tylko daje więcej światła, ale jest dużo tańsze. Sporo zaoszczędzimy również na budowie, niepotrzebnych przy rekuperacji, kominów i kominków.