• Modlińska 173,
    05-110 Jabłonna
  • Pon. - Pt.:
    8:00 - 17:00
close
Strona główna » Blog » Jak często wymieniać filtr w rekuperatorze?
gru

Jak często wymieniać filtr w rekuperatorze?

Filtry należy wymieniać tak często, jak jest to potrzebne, czyli wtedy, gdy się zabrudzą. Zależnie od lokalizacji w jakiej mieszkamy może to być co ok. 6 miesięcy, a rejonach zanieczyszczonych w sezonie grzewczym może być to nawet co 2 miesiące. Od czystości filtra zależy to ile zanieczyszczeń on zatrzymuje, a więc także to jakim powietrzem oddychamy. Czyste filtry zatrzymują skutecznie kurz, roztocza, pleśnie i a także pyły smogowe (PM1, PM 2,5, PM 10).

Filtrów nie powinno się czyścić samodzielnie a zwłaszcza nie wolno ich moczyć, choć można pomiędzy okresami ich wymiany przeczyścić je szczoteczką lub odkurzaczem. Należy pamiętać, iż filtry o wyższej klasie filtracji będą brudzić się szybciej, gdyż wyłapują więcej zanieczyszczeń i pozwalają oddychać zdrowszym powietrzem.
Jeśli nie wymienimy filtrów na czas generowany opór powietrza będzie coraz większy, co będzie utrudniać pracę całego systemu wentylacji. Może to skutkować odczuwalnym dyskomfortem dla użytkowników a także w konsekwencji do uszkodzenia wymiennika ciepła oraz wentylatorów.

Centrale wentylacyjne nie powinny także pracować bez filtra, gdyż powietrze nieoczyszczone wraz z całym brudem będzie trafiać bezpośrednio do wymiennika ciepła oraz na wentylatory, co w konsekwencji może doprowadzić do uszkodzenia urządzenia. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą rekuperacji!